وبلاگ ما

وبلاگ ما

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی خبر داد:

پایداری ۹۴ درصد از ازدواج‌های دانشجویی /آغاز نام‌نویسی در بیست‌وششمین دوره از امروز

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه ازدواج دانشجویی یکی از بهترین اشکال ازدواج ها به شمار می آید، اظهار کرد: ازدواج قبل از فارغ التحصیلی بیانگر ازدواجی در سن مناسب، با آگاهی مناسب و با باور اینکه تشکیل خانواده به مسیر رو به اعتلای زندگی کمک خواهد کرد، اتفاق می افتد. لذا حمایت از ازدواج دانشجویی جزء تکالیف ما است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در مراسم آغاز فرآیند بیست و ششمین دوره ازدواج دانشجویی با بیان اینکه موضوع ازدواج دانشجویی یکی از موضوعات مهم مرتبط با خانواده، فرزندآوری و تثبیت نظام اجتماعی کشور است، به حضور بیش از سه میلیون جوان دانشجو در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: به طور حتم اهمیت ازدواج این جمعیت جوان که بسیاری از آنها در حال علم آموزی هستند و در سنین ازدواج قرار دارند، موجب تشکیل خانواده و تحکیم بنیانهای اجتماعی و تعالی جامعه است که البته رشد جمعیت را نیز به دنبال خواهد داشت.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به مسائل اخیر غزه با تقدیر از رسانه ها جهت پوشش اخبار مربوط به آن خاطرنشان کرد: ارائه تصویرسازی و انتشار حقیقت در این جنگ عمومی و ترکیبی بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: ظلم، جنایت، کودک کشی، غصب و نقض حقوق مسلم انسانی ملت فلسطین بیش از 70 سال است که در حال وقوع است. قطعنامه های سازمان ملل و مجامع بین المللی نشان دهنده جنایتی است  که از بدو تاسیس رژیم اشغالگر، غاصب و نامشروع صهیونیستی در منطقه در حال رخ دادن است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با ابراز اینکه این رخداد ترکیبی از حماسه، مقاومت و ایستادگی ملت مظلوم فلسطین است، افزود: اوج گیری جنایات، کودک کشی و نقض فاحش حقوق بشر توسط رژیم غاصب صهیونیستی به واسطه حمایت صورت گرفته توسط حکومت های شرور حاکم بر دنیا، یعنی آمریکا و انگلیس و اذناب آنها می باشد.

در ادامه وی موضوع ازدواج دانشجویی را اولویت مهم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خواند و گفت: امسال بیست و ششمین طرح همسفر تا بهشت، دانشجویان تازه ازدواج کرده را با محوریت آموزشی، تربیتی، فرهنگی و مذهبی به مشهد مقدس اعزام می کند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با تاکید بر اینکه این طرح در ادوار گذشته حاوی تجربیات ارزشمندی بوده است، اذعان کرد: این طرح نتایج مطلوب و قابل قبولی کسب کرده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینکه ازدواج دانشجویی یکی از بهترین اشکال ازدواج ها به شمار می آید، اظهار کرد: ازدواج قبل از فارغ التحصیلی بیانگر ازدواجی در سن مناسب، با آگاهی مناسب و با باور اینکه تشکیل خانواده به مسیر رو به اعتلای زندگی کمک خواهد کرد، اتفاق می افتد. لذا حمایت از ازدواج دانشجویی جزء تکالیف ما است.

وی ابراز کرد: طبق بررسی های بعمل آمده، یکی از پایدارترین ازدواج ها، ازدواج دانشجویی است. در طرح همسفر تا بهشت، کسب اطلاعات مفید در زمینه ازدواج کمک کننده بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با بازخوانی اینکه گاهی ادعاهای نگران کننده ای در بحث ازدواج دانشجویی بدون آمار و اطلاعات مستند بیان می شد، افزود: طبق بررسی های صورت گرفته از سوی سازمان ثبت احوال روی زوجهایی که در دوره های قبلی ازدواج دانشجویی شرکت کرده بودند، ازدواج های دانشجویی یکی از پایدارترین ازدواج ها هست.

رئیس ستاد ازدواج دانشگاهیان با ابراز اینکه بیش از 94 درصد ازدواج های دانشجویی که مخاطب برنامه های تربیتی، مشاوره ای، اردویی و حمایتی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در ادوار گذشته بوده اند پایدار است، خاطرنشان کرد: از این جهت اهتمام به تنوع و غنابخشی به بحث طرح همسفر تا بهشت و ازدواج های دانشجویی جزء اولویت های ما بوده است.

وی ازدواج های دانشجویی را از توصیه های مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی برشمرد و تصریح کرد: از امروز ثبت نام زوجین برای شرکت در طرح همسفر تا بهشت در دانشگاه ها رسما آغاز خواهد شد و زوجین دانشجو با مراجعه به درگاه ازدواج دانشجویی می توانند در این طرح ثبت نام نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی آغاز طرح همسفر تا بهشت را از اول آذرماه در مشهد مقدس عنوان کرد و گفت: امید است با حمایت مجموعه های مختلف، پاسخگوی حداکثری تقاضای زوجین محترم باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها موضوع پایداری خانواده را از برکات ازدواج های دانشجویی دانست و افزود: با توجه به مجموعه ای از محورهای ارزشمند در خانواده، طرح زوج مانا امسال آغاز شده است و غربالگری در خانواده هایی که در این طرح شرکت کردند اتفاق افتاده است که 100 زوج نمونه که خانواده موفقی را تشکیل داده اند انتخاب و معرفی شده و به عنوان بهترین الگو معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه در طرح زوج مانای امسال 10 هزار و 500 زوج شرکت کردند، گفت: شاخصهایی در انتخاب خانواده موفق، در جشنواره زوج مانا مدنظر بوده است که از جمله می توان به  بحث فرزندآوری و کنشگری اجتماعی مثل کارآفرینی، فعالیت های جهادی، رتبه علمی زوجین و فعالیت های قرآنی و معرفتی، حضور در دوره های آموزشی و همچنین ارسال آثار در قالب خاطره، تجربیات ماندگار و ایده های ناب اشاره کرد که با ارزیابی های صورت گرفته توسط داوران طرح، 100 خانواده به عنوان زوج مانا انتخاب شده اند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها طرح دردانه را یکی دیگر از اقدامات موثر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خواند و خاطرنشان کرد: این موضوع معطوف به فرزندآوری خانواده های دانشجو است که برای این امر مشوق هایی مدنظر بوده است.

وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد فاصله مناسب فرزندآوری برای زوجین و بین والدین و فرزندان به صمیمیت، تربیت درست و عناصر موثر اجتماعی کمک می کند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی همکاری بنیاد پانزده خرداد، بانک صادرات و بانک مهر در طرح دردانه را حائز اهمیت دانست و افزود: این طرح با هدایای نقدی، بسته های حمایتی و تسهیلات، در اختیار خانواده هایی که فرزند آوری دارند، قرار می گیرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تشکیل ستاد ازدواج دانشگاهیان توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی را از مهمترین رویدادها برشمرد و تاکید کرد: این مهم، مجموعه ظرفیت دستگاه های فرهنگی، آموزش عالی و اقتصادی کشور و همچنین دستگاه های توانمند برای حمایت از ازدواج دانشجویی را در کنار یکدیگر قرار می دهد تا گامی برای تسهیل آن برداشته شود.

وی ادامه داد: در دانشگاه آزاد اسلامی مصوبه هیئت امناء در بحث فرزندآوری هیئت علمی و کارکنان دانشگاه ها نقش بسزایی را ایفا کرد که تسهیلات ارزشمندی را در اختیار آنان قرار می دهد. این مهم در وزارتخانه های بهداشت و علوم هم محقق شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با تاکید بر پیگیری ساخت خوابگاه های متاهلی خاطرنشان کرد: قراردادی بین وزارتخانه های علوم و راه و شهرسازی برای ساخت خوابگاه متاهلی منعقد شده ولی هنوز انجام امور به جریان نیفتاده است که ان‌شاءالله مصمم هستیم با مشارکت سایر دستگاه ها نهضت خوابگاه های متاهلی را به سرانجام برسانیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در پایان از طرح همرسان یاد کرد و افزود: در این طرح با هدف تسهیل امر ازدواج و تشکیل خانواده، درصد معرفی افراد به یکدیگر با توجه به ویژگی های طرفین هستیم. در این طرح با استفاده از الگوهای مناسب دختران و پسران شایسته ازدواج با دخالت خانواده ها و مشاوره به یکدیگر معرفی می شوند.

گفتنی است دانشجویان متقاضی برای ثبت نام در طرح ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت می توانند به پایگاه اطلاع رسانی ezdevaj.nahad.ir مراجعه کنند.

نظرات

ارسال نظر
برای ارسال نظر ابتدا باید عضو سایت شوید. اگر قبلا ثبت نام کرده اید، وارد سایت شوید در غیر این صورت اینجا را کلیک کنید