بایسته های تربیت فرزند

بایسته های تربیت فرزند


358 دقیقه

8 جلسه
شعار درس

از عاطفه پدر و مادری

تا هنر تربیت و والدگری

اهداف درس
  • آشنایی با ملاحضات اولیه والد شدن
  • شناختن تعریف تربیت و پایه های آن
  • آشنایی ملاحضات رشدی نوزاد و کودک
  • آشنایی با ملاحضات رشدی و بحران های دوره نوجوانی
درباره درس

انسان، دانایی را دوست دارد و بدین سبب است که ذهن او هر روز در پی شناخت جهان پیرامونش است. او در شناخت این جهان بیرونی و پدیده های دور از خود، بسیار موفق عمل کرده است اما در شناخت خود و امور نزدیک به خود، بسیار غفلت نموده است. او از شناخت خود و فرزندش، چشم پوشی نموده تا طبیعت و کهکشان های دور را بشناسد. او از تدبیر، مدیریت و کسب مهارت اداره کردن خود و فرزند خود، غفلت نموده است، ولی به دانش و مهارت ویژه ای در زمینه ی شغل، حرفه و کار خود رسیده است. دامداری را تصور کنید که دانش و مهارت خوبی در پرورش حیوانات دارد. او وقتی به حیوانات اهلی خود می نگرد، به نیازهای آن ها در هر دوره و شیوه تربیت آن ها کاملاً آگاه و توانا است. به باغبان و گلفروشی نگاه کنید که چگونه به مراحل رشد درختان و گل ها آگاه است و بر مبنای آن، کارش را انجام می دهد. انسانی دارای مهارت و تخصص را ببینید که چه شناخت کاملی از کار خود دارد و چگونه کارش را به درستی انجام می دهد. در همه این موارد، انسان ها برای انجام درست وظیفه ی شان، خود را محتاج دانش و مهارت می دانند. اما زمانی که با تربیت فرزند سروکار داریم، به یکباره همه چیز عوض می شود. می گویی: ای انسان دانشمند، متخصص، کار بلد و موفق در بازار و جامعه، برای تربیت فرزندت چه گام هایی برداشته ای؟ می گوید: «تربیت فرزند، مگر یک کار و هنر است که برای انجام آن به دانش و مهارت نیاز داشته باشیم. فرزندان ما، خود بزرگ خواهند شد». این تصوری درست است که فرزندان ما نیز همچون هر چیز در حال رشد دیگری، در حال رشد هستند و رو به سوی کمال می روند. اما این تصور بدان معنا نیست که آن ها در این مسیر، نیازی به مراقبت و تربیت والدین خود ندارند. در اینجا نیز والدین همچون باغبانی، هر مرحله از رشد فرزند خود را درنظر می گیرند و نمی گذارند تا توقفی یا انحرافی در آن پدید آید. این امر با یادگیری اصول تربیت فرزند میسر می گردد. دوره آموزشی تربیت فرزند به شما کمک می­کند تا با مهارت­های مورد نیاز برای تربیت صحیح کودک خود آشنا شده و از مهم­ترین اصول کار برای موفقیت در این وظیفه بسیار مهم، مطلع شوید.

این درس تحت عنوان «بایسته های تربیت فرزند» در 7 جلسه توسط استاد حمید حبشی ارائه شده است. هدف اصلی این درس، آشنایی مخاطبان با تربیت فرزندان با تکیه بر تشریح ملاحضات رشدی آنان از دوران نوزادی تا دوره نوجوانی است. استاد این بحث مهم را از طریق پرداختن به موضوعاتی از قبیل ملاحضات اولیه بچه دار شدن و والد شدن، آشنایی با تعریف تربیت و پایه های اصلی آن، آشنایی با دوره های بنیان گذاری، یادگیری، تمرکز، انتقال و بحران های هویت، بلوغ و شخصیت به پیش برده است. بیایید نگاهی به گوشه ای از سخنان استاد بیندازیم. « ما خود نمی دانیم که تربیت چیست. معمولاً به اشتباه وقتی فرزندمان مطیع محض باشد، او را با تربیت می دانیم. انتظار داریم بچه در حالت سکون و رکود باشد. دیگر به چه چیزی تربیت می گوییم؟ وقتی بچه ها یک اطلاعات عمومی جمع کرده باشند و رفتارهای خاصی دارند».


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
دوره آموزشی بایسته های تربیت فرزند - تکنیک های تربیتی فرزند

تربیت فرزندان یک علم و هنر است و نیازمند آموزش و یادگیری است ؛ در این درس، با توجه به اصول روانشناختی و و از منظر علمی-کاربردی به بررسی موضوع و مبانی کلی تربیت فرزند از دوران تولد تا نوجوانی و استقلال آن پرداخته شده است و برای بحران های این دوره، راه حل ع