مدیریت زمان

مدیریت زمان


50 دقیقه

2 جلسه
شعار درس

زمان؛ مهم ترین سرمایه انسان

اهداف درس
  • شناخت برنامه ریزی و مدیریت زمان
  • آشنایی با ویژگی های زمان
  • آشنایی با دزدان زمان
  • شناخت اولویت بندی کارها
درباره درس

اگر آدم بزرگی وجود دارد و اگر کار بزرگی انجام می شود، به یقین همه در سایه رنجی بزرگ و برنامه ریزیی دقیق است. این چنین است که ملت های فکور، بازیگر و ملت های غافل، باید نقش تماشاگر تاریخ و پیشرفت را بازی کنند. در همه شاخه های مدیریت و در اداره کردن مطلوب زندگی، سازمان، جامعه، کلاس و طرح درس، برنامه ریزی یک عامل تعیین کننده است. انسان و مدیر و استاد بدون برنامه، انسان فاقد کارنامه است و چنین انسانی برج مراقبت زندگی ندارد و بسیار زود، آرزوهایش بر باد می رود. مهم ترین ویژگی یک برنامه و برنامه ریزی خوب، مدیریت زمان است. زمان، مهم ترین سرمایۀ زندگی هر انسانی است. دریغا که از کودکی، برایمان چه بسیار از تأثیرات منفی هدررفت آب یا انرژی سخن گفته اند، اما هیچگاه از هدرفت خود زندگی چیزی نگفته اند. شاید شما نیز با شنیدن این حدیث از امام علی(ع) که «فرصت ها مانند ابر می‌گذرند، پس قدر وقت و زمان را بدانید و از حداقل وقت، بهره کامل را ببرید.» حسرت فرصت ها و زمان های از دست رفته تان را خورده باشید. با آموختن مهارت مدیریت زمان، شما دیگر حسرت گذشته را نخواهید خورد و ضمن داشتن آرامش، کارهای بیش تری را انجام خواهید داد. کسب این مهارت، مثل هر مهارت دیگری، با رعایت نکاتی ساده اما مهم بدست می آید. برای مثال، کسی که نمی داند زمان مرده چیست و وقت خود را صرف کارهای مرتبط و قابل تفویض به دیگران می کند، فاقد چنین مهارتی است. استاد یا مدیری که می داند که انسان در طول شبانه روز فقط چهار ساعت حضور ذهن کامل دارد، برخوردار از دانش مدیریت زمان است. انسانی که در انجام کارها، ابتدا کارهای مهم و ضروری خود را انجام می دهد و لابه لای آن ها، کارهای دیگرش را نیز به پیش می برد، به یکی از مهم ترین نکات مدیریت زمان پی برده است. اگر دیگر نمی خواهید ساعت های متوالی از مهم ترین سرمایه زندگی تان را در فضای واقعی یا مجازی هدر بدهید. اگر می خواهید با آموختن تکنیک هایی ساده، حافظ این سرمایه تان باشید و ضمناً بهره وری و بازدهی خود را بالا ببرید، حتماً این درس را از دست ندهید.

این درس تحت عنوان «مدیریت زمان» در دو جلسه توسط آقاي دكتر حسين خنيفر عضو هيات علمي دانشگاه تهران ارائه شده است. هدف اصلی استاد، نشان دادن نسبت مدیریت زمان و موفقیت در زندگی است. وجه مشخصه این مدیریت زمان، توجه به اولویت بندی کارها و اهمیت دادن به اهداف مهم تر و بزرگتر است. استاد این هدف را با استفاده از داستان ها و تمثیل های متعدد و از طریق پرداختن به موضوعات متعددی از قبیل ویژگی های زمان، انجام کارهای نیمه تمام و سارقان زمان به پیش برده است. بیایید با یکدیگر نگاهی به گوشه ای از سخنان استاد بیندازیم. « بارها برای فردی اتفاق افتاده که بگوید انگار همین دیروز شنبه بود، دوباره شنبه شده و یک هفته گذشته است. در واقع قربانگاه فرصت ها در بی برنامگی خوابیده شده است. چقدر فرصت ها در این قربانگاه از بین می رود».


سرفصل‌ها
لطفا وارد شوید و در درس ثبت نام کنید
آموزش مدیریت زمان و تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان در زندگی ما نقش بسیار بسیار مهمی دارد و یکی از ارکان اصلی موفقیت در زندگی توانایی مدیریت زمان می باشد ما در این مجموعه آموزشی مدیریت زمان را به شما می آموزیم